niedziela, 24 kwietnia 2016

Co mówi nam etykieta karmy dla zwierząt?

Żywienie naszych zwierząt jest bardzo ważną kwestią. W przypadku gdy kupujemy karmy gotowe, powinniśmy umieć przeczytać jej etykietę, żeby wiedzieć co podajemy naszym podopiecznym.

Wszystkie etykiety karm dla zwierząt powinny realizować wytyczne Kodeksu Dobrej Praktyki Etykietowania Karmy Dla Zwierząt Domowych (dostępne m.in. TUTAJ), opracowanego przez FEDIAF ( Europejska Federacja Przemysłu Karmy dla Zwierząt Domowych) i zawierać:

  1. nazwę (opis) produktu, np. karma pełnoporcjowana
  2. gatunek, dla którego jest przeznaczony ten produkt
  3. zalecenia prawidłowego podawania
  4. skład karmy
  5. obecność dodatków
  6. ilość składników analitycznych
  7. dane osoby lub podmiotu odpowiedzialnego za etykietowanie
  8. numer partii lub inny numer referencyjny
  9. masę netto
  10. minimalny okres przydatności do spożycia (w  formacie DD/MM/RRRR)
  11. numer bezpłatnej linii telefonicznej (lub inny środek komunikacji)

Skład karmy
Jest to lista wszystkich produktów użytych do produkcji karmy. Wypisane są malejąco pod względem wagowym, czyli jako pierwszy jest składnik o największym wagowym udziale w karmie. Należy jednak nadmienić, że jest to waga produktów przed obróbką technologiczną. Oznacza to, że nie zawsze produkt wymieniony jako pierwszy jest tym którego rzeczywiście jest najwięcej. Jeśli mamy na początku listy napisane, że zawiera świeże mięso należy pamiętać, że zostało ono poddane późniejszej obróbce, przez co pozbawione wody, więc jego waga znacząco się zmniejszyła i niekoniecznie musi być już głównym składnikiem.
Zabiegiem stosowanym przez producentów karmy w celu zwiększenia sprzedaży jest tzw. splitting, czyli rozdzielenie jednego produktu na dwa, żeby znajdowały się niżej na liście, a pierwsze były te pożądane (mięso).

Produkty mogą być wymienione w składzie na dwa sposoby:
  • podanie nazwy grup, do których dany składnik należy (np. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, oleje i tłuszcze, zboża, etc.) - jest to bardzo ogolne i tak naprawdę niewiele nam mówi, lepiej szukać karm gdzie użyto drugiej metody:
  • podanie nazwy konkretnego produktu (np. mięso z kurczaka, kukurydza, wołowina, pszenica, proso, marchewka, etc.) - tutaj widzimy dokładnie co znajduje w danej karmie.

Skład analityczny:
Według wspomnianego wcześniej kodeksu na etykiecie powinny zostać wypisane % zawartość:
  • białka
  • tłuszczu
  • włókna surowego
  • popiołu surowego
  • oraz wilgotnośći jeśli:
    • dla produktów mleko zastępczych lub innych, które zawierają w sumie ponad 40% takiego produktu, gdzy wilgotność przekracza 7%
    • dla produktów mineralnych, które nie zawierają organicznych substancji, gdy przekracza 5%
    • dla produktów mineralnych, które zawierają organiczne substancje, gdy przekracza 10%
    • dla wszystkich innych produktów, gdy przekracza 14%
Skąd się to bierze? - czyli analiza weendeńska

Obrazek z neta : TU! Ja bym tyko dodała, że włókno surowe i BNW to węglowodany ;)

Za pomocą analizy weendeńskiej (podstawowej) oznacza się ilość 5-ciu skladników pokarmowych w paszy (te zaznaczone kolorem na grafice).  Analiza ta jest podstawą do określenia wartosi energetycznej pasz i co za tym idzie można określić przydatość danej paszy.

Sucha masa - składniki paszy, po pozbawieniu wody przez suszenie w temp 105*C przez ok 3h.
       
      masa próbki po wysuszeniu(g)
SM (%)=------------------------------------------- x 100
          masa próbki przed wysuszeniem(g)

Sucha masa nie jest podana na etykiecie, oblicza się ją biorąc pod uwagę wilgotność: od 100% odejmujemy % wilgotności i otrzymujemy % SM.
Żeby obliczyć ile danego składnika jest w suchej masie %danego skladnika dzielimy prze %SM i mnożymy razy 100. Wynik otrzymujemy w procentach.
Po przeliczeniu na suchą masę możemy porównywać skład analityczny między poszczegolnymi karmami - jest to szczególnie wazne przy porównywaniu karmy suchej a mokrej! ;)

Popół surowy - spopielenie próbki paszy w temperaturze 550-600*C (4-6h), różnica wag próby przed i po spaleniu. Są to związki nieorganiczne (makro- i mikroelementy) oraz zanieczyszczenia. Substancje organicne uległy spaleniu.
Popiół nnie jest czymś co producenci wrzucają do karmy! Nie, nie karmimy zwierząt popiołem!!

Białko ogólne - są to wszystkie składniki zawierające w swej budowie azot. Składa się z białka wlaściwego oraz związków azotowych nie bialkowych (wolne aminokwasy, peptydy, kwasy nukleinowe).

Włókno surowe - są to (obok bezazotowych wyciągowych) węglowodany. Są one odporne na trawienie enzymatyczne, nierozpuszczalne. Włókno znajduje się tylko w karmach pochodzenia roślinnego (chociażby tylko częściowo). Są to składniki wchodzące w skład ścian komórkowych roślin: celuloza, hemiceluloza, lignina, kutyna, suberyna...
Karma zawierająca dużo włókna będzie mniej strawna. Włókno surowe wpływa dodatnio na perystaltykę przewodu pokarmowego.

Tłuszcz surowy - (ekstrakt eterowy), czyli wszystkie związki, które ulegają rozpuszczeniu (ekstrakcji) w rozpuszczalnikach organicznych - eter, alkohol, benzen. Czyli: tłuszcze właściwe, kwasy tłuszczowe, woski, sterole, żywice, olejki eteryczne, barwniki, niektóre kwasy organiczne...
Zawartość tłuszczu oblicza się z róznicy wag przed i po ekstrakcji.

Chyba zawarłam wszystko co najważniejsze. Jak mi sie przypomni cos to dopiszę xD
Wiem, że czytania dużo, ale nie mogą być same zdjęcia. :D
Post po długiej przerwie, przepraszam. Poprawię sie. ;) (albo i nie :P).

Na koniec zdjęcie Dopaminy (w skrócie Miny) wcinającej pestke dyni <3



Bibliografia - linki
- opócz moich własnych notatek z zajęć (analiza weendeńska)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz